|
Passantenhaven
Sittard-Geleen is nu ook een klein beetje watersportstad. Wethouder Yvonne Salvino opende donderdag 22 mei de nieuwe passantenhaven bij Schipperskerk.
De gemeente komt daarmee tegemoet aan de wens van vele pleziervaarders die via het Julianakanaal op weg zijn naar Maastricht om op hun route ergens een tussenstop te kunnen maken.
Maastricht is een populaire bestemming voor met name motorjachten uit de regio Roermond en noordelijker contreien. Die waren tot nu toe gedwongen in één ruk door te varen naar Maastricht. In de Berghaven bij Schipperskerk hebben ze nu de mogelijkheid af te meren, te overnachten en te genieten van de al bestaande en toekomstige Grensmaasnatuur.

|
De passantenhaven bij Schipperskerk |
|
|
Werk aan Ur van start
Consortium Grensmaas start volgende week met de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe monding van de Ur. Een van de onderdelen van het werk is de komst van een nieuwe voetgangersbrug.
De voorbereidende werkzaamheden bestaan vooral uit de aanvoer van materieel en het aanbrengen van verkeersvoorzieningen. Het werk duurt ongeveer zeven weken. De omwonenden krijgen volgende week een uitgebreide informatiebrief.
Het werk wordt in opdracht van Rijkswaterstaat en Waterschap Limburg uitgevoerd. Met de nieuwe monding krijgt de Ur een natuurlijker aanblik. |
|
|
Grenspaalfeestje
Gouverneur Emile Roemer en zijn Vlaamse evenknie Jos Landmeeters zijn vrijdagmiddag 4 juli present in Maasband voor de onthulling van grenspaal 113. Ze worden daarbij geassisteerd door burgemeester Marion Leurs van Stein en haar collega Raf Terwingen van Maasmechelen.
Het feestelijke moment is de afsluiting van de terugplaatsing van een handvol grenspalen die moesten wijken voor de uitvoering van het project Grensmaas.
Het programma rond de onthulling is nog in de maak.

|
Ook in Illikhoven staat de oude, vertrouwde grenspaal weer op z’n plek |
|
|
|
Nooit meer vergeten
We mogen nooit meer vergeten…Dat was zaterdag 10 mei de indringende boodschap aan de Hertog van Brabantlaan in Borgharen tijdens de onthulling van het herdenkingsmonument voor drie vliegeniers van de Britse luchtmacht.
De twintigers Middlemas, Basset en Cavanagh behoedden Borgharen in mei 1940 voor een ramp. Getroffen door Duis afweergeschut, ontweken ze met hun vliegtuig de kerktoren en stortten neer in een weiland. De drie vliegeniers kwamen om het leven bij de crash.
De onthulling was een indrukwekkende gebeurtenis, met bijdragen van Borgharense schoolkinderen, het Engelse leger, de werkgroep die het initiatief nam voor het monument, muziek en ingetogen vlagvertoon.
Een grote Maaskei, geschonken door Consortium Grensmaas, vormt de basis van het monument. Het is de bedoeling dat de vliegeniers voortaan elk jaar op 12 mei worden herdacht bij het monument. Dat is de datum dat hun vliegtuig werd neergehaald.

|
Beeld van de herdenking in Borgharen |
|
|
|
Droog
De droogte van de afgelopen weken had ook z’n effect op de aanblik van de Grensmaas.
Daar waar normaal plassen en meertjes staan, is de laatste druppel water verdwenen. De Maas is in haar schulp gekropen. Zoals hier in Koeweide in Grevenbicht waar een aangespoelde boomstronk nog vol leven zit. Op de achtergrond de Slaperdijk.

|
De Maas is in haar schulp gekropen |
|
|
|
Alle gezichten van de Maas
Nieuwsgierig naar alle verhalen, gezichten, kansen en bedreigingen van de Maas in het algemeen en de Grensmaas in het bijzonder?
Dan reserveer nu alvast een stoel in het Podiumkerkje in Grevenbicht voor een bijzondere avond op donderdag 2 oktober vanaf 19 uur. Dan is er niet alleen de film De Maas over en weer, waarin landschapshistoricus Martijn Blaas de rivier als verbinder, scheider, vriend en vijand portretteert, maar spreekt ook auteur Wim Peumans. Hij schreef het boek De Maas, het verhaal van een rivier van de bron tot monding. Peumans staat deze avond vooral ook stil bij alle ontwikkelingen rond de Grensmaas.
RivierPark Maasvallei is medeorganisator van deze editie van Cinema Mosa. Een mail naar reserveringen@podiumkerkje.nl met naam en vermelding CinMos do 2/10 verzekert van een stoel. De toegangsprijs van vijf euro per persoon (inclusief drankje) kan bij de entree worden betaald. |
|
|
Op een rijtje
Het materieel van Consortium Grensmaas leidt al vanaf de start tot bewondering en fascinatie bij het legioen liefhebbers van bijzondere voertuigen bij het grondverzet in Nederland.
De zogenaamde dumpers van het project Grensmaas, worden inmiddels ook ingezet bij mijnbouwprojecten elders in de wereld.
Fotograaf Jos Ruijters leek het aardig om die reuzevrachtauto’s eens een keertje op een rijtje te zetten met op de achtergrond het grinddepot in Trierveld. Zijn verzoek werd gehonoreerd.

|
De dumpers op een rij |
|
|
Werk bij Illikhoven vordert
De grindwinning op de plek van de voormalige geluidswal bij Illikhoven vordert goed.
Consortium Grensmaas informeert de inwoners van Illikhoven via een bewonersbrief over de ontwikkelingen. In april heeft het Consortium ook al inloopavonden georganiseerd. Met het oog op de minimale belangstelling voor die avonden is besloten de inwoners de resterende weken van het werk aan de noordrand van Trierveld bij te praten via bewonersbrieven.

|
Beelden van de ontgrinding bij Illikhoven |
|
|
Ook streekproducten bij recreatie Grensmaas
Het is niet alleen een kwestie van natuur en water langs de Grensmaas. De oevers langs de rivier zijn ook een plek voor lokale voedselproductie.
RivierPark Maasvallei onderzoekt of die producten ook deel kunnen uitmaken van de recreatieve beleving aan beide zijden van de Grensmaas. Dat zou kunnen door de plaatsing van automaten met streekproducten, voedselleerpaden, boerenmarkten, of rustplekken in de natuur met info over lokaal geteeld voedsel. Inmiddels hebben zich de eerste boerenorganisaties aangemeld als partner. |
|
Voortgang
De uitvoering in Trierveld staat vooral in het teken van de aanvoer van grond waaruit straks geput kan worden om de dekgrondberging (het afgegraven gebied) weer aan te vullen. De grond is afkomstig van de verruiming en verdieping van het Julianakanaal. Het gaat in totaal om zo’n 300.000 kuub grond.
|
|